-- SEO

Freebase kapanıyor, Semantik-Web manipulasyonu bitiyor

freebase kapanıyor!Google, Aralık 2014’te “knowledge-base” platformu Freebase’i kapatacağını ve tüm veritabanını Wikidata’ya kaydıracağını duyurmuştu. 31 Mart itibariyle yeni üye kaydı ve veri girişi kapatılarak sadece okunabilir yapıya getirildi. 1 Nisan’da ise Wikidata üzerinden ilk veriler yayınlanmaya başlandı. 2015 yılı içerisinde en geç Q3’te tamamen yayın hayatını sonlandıracak.
freebase kapanıyor

Nedir bu Freebase?

Google’ın arama sonuç algoritmasındaki en köklü değişikliğini gerçekleştiği Hummingbird algoritmasından sonra “Semantik Web” ve “Entity–Relationship Model” kavramlarını artık bu sektör içerisinde olan hemen herkes az çok duydu. En genel tabirle Google’ın sonuç servisindeki “anlamsal ilişkilendirme” üzerine yapılan bir takım değişiklikler ile artık arama sonuçlarında çok daha doğru sonuçlar listelenmeye başladı. Google’ın pat diye bu kadar köklü bir değişikliğe gitmesi daha doğrusu keyword yoğunluğu ve eşleşmesine göre sonuç listeyen algoritmasından sonra birden bu kadar komplike ve akıllı bir algoritma mantığına geçmesi nasıl oldu dersiniz? Cevap: Metaweb ve onun alamet-i farikası Freebase.

Freebase, internet üzerindeki wiki, hulu, imdb, netflix..vb yüksek doğrulukta veri barındıran kaynaklardan hasat ettiği bilgileri entity-based algoritmasına göre anlamlandırarak veritabanında biriktiren bir servis. Tamamen dışarıya açık bir sistem olan bu altyapı, dışarıdan ziyaretçiler tarafından veri eklenebilir veya botlar tarafından veri çekilebilir bir yapıda. 2010 yılında Metaweb’i satın alarak saflarına geçiren Google bu teknolojiyi Hummingbird algoritmasını şekillendirirken çok güzel kullandı. Google’ın knowledge-graph ve yeni local arama algoritmalarının temelinde de yine bu sistem var. Freebase’in varolma/kullanım amacı farklı olmasına rağmen organik sonuçlara dolaylı yoldan da olsa etkisi vardı. O yüzden yazının devamında konuyu bu başlık üzerinden devam ettiriyorum.

Semantik algoritma ile ilişkisel rekabet

Google’ın websiteniz ile bakış açısını en kolay anlayabileceğiniz yöntemi aşağıdaki sorguyu yapmak:
google-related
Örneğin; hepsiburada için benzer sorguyu yaptığımızda;
anlamsal web sorgusu
Aynı sektördeki rakiplerinin sıralandığı görebiliriz.

Ürün grubu bakımında daha dar ve hedefli bir anahtar kelime rekabetine giren IKEA için bu sorguyu yaptığımızda ise sonuçlar daha başarılı oluyor. IKEA’nın birincil rakiplerinin listelendiğini görebilirsiniz.
semantik web google
Google siteniz için henüz bir rekabet sonuç listesi oluşturamadıysa, sitenizi henüz rakiplerinizle aynı sektör/anahtar kelime rekabetiyle bir tutmuyor veya ilişkisel olarak yeterince iyi bir ilişkilendirmeye sahip değil anlamına gelir.

Freebase Manipulasyonu

Freebase, dışarıdan veri girişine açık bir sistem olduğu için, Freebase botlarının websitemizin ilişkilendirme düzeyini algılamasını beklemek yerine manuel işlemle Freebase üzerinden websitemizin konusunu ve rakiplerini beyan ederek Google veritabanına hızlı bir giriş yapabiliyordunuz. Freebase’in Wiki formatına geçmesi artık bu manuel-ilişkilendirmeyi sonlandırıyor.

Freebase ile Wikidata arasındaki farklılıklar neler?

  • Freebase tamamen bir Google servisiyken, Wikidata, Wikimedia Foundation’a bağlı bir sistem. (Büyük kısmı Wikimedia Germany tarafından geliştirildi.)
  • Freebase kapalı bir kaynak iken, Wikidata Open Source Software olarak çalışıyor.
  • Wikidata 30 günde yaklaşık 15000 aktif editöre ulaşırken, Freebase’e katkı sağlayan kişi sayısı hiçbir zaman bu rakamlara ulaşamamıştı.
  • Freebase’de 47 milyon konu ve 2,9 milyar data varken, Wikidata henüz 13 milyon öğe ve 58milyon ifadeye sahip.
  • Freebase’de olan üyelik sistemi, Wikidata’da yok.,

Wikidata ile daha fazla bilgi için S.S.S. linkine şuradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum

  1. Çok teşekkürler çok istifade ettim wiki konusunda erişim sıkıntılarımız giderilirse biz de katkılarımıza devam edeceğiz.