-- SEO

Az Bilinen Yardımcı SEO Araçları

Bu yazıda bilinen SEO araçlarından daha mütevazi, lakin oldukça etkili toolları listeledim.  Boru anahtarı bulunamadığında kullanılan ayarlanabilir kurbağacık gibi pratik ve işlevsel araçlar bunlar.

Ben bir çoğunu özellikle bulk URL veya veri işlemlerimde sık sık kullanıyorum. Özellikle birçoğunun “free” veya cüzi bedellerle temin edilebiliyor olması sanıyorum sizi de memnun edecektir.

#1- ScrapeBox

2009’da ilk çıktığında BlackHat ile uğraşanların favori tool’uydu.

Yapılış amacı; verdiğiniz anahtar kelime veya footer belirteci sayesinde hedef blog sitelerini toplayıp (harvest), proxy kullanarak seri şekilde bu sitelere yorum basmak üzerineydi.

Yıl 2017 Scrapebox’ın popisinin yüksek olduğu günler geride kaldı. Google’ın ağır yaptırımlarına maruz kalan kara şapkalılar azaldıkça müşterisi de azaldı.

Bir süredir toolu farklı şekilde pazarlayarak, kötü imajını bir nebze olsun düzeltmeye çalışıyorlar. Hatta testimonials’a bakarsanız sektörün tanınan influencerlarından biri olan Neil Patel’in;

You can easily streamline dozens of monotonous white hat link building processes with this tool.

şeklindeki yorumunu görebilirsiniz.

Fakat,

Doğru amaçlar için kullanıldığında tool aslında oldukça işlevsel özelliklere sahip. “Doğru amaçlar için” diyorum çünkü BlackHat için kullanılan birçok işlevi hala aktif. WordPress blogunuz varsa ve Akismet kurmayı unuttuysanız günde yüzlerce gelen spam yorumların sebebidir kendileri.

Bunun dışında bir dolu eklentisi ile sloganı gibi adeta tam bir İsviçre Çakısı.

 • 33 farklı Addons ile özellikle bulk veri/url işlemlerinizi çok kısa sürede halledebiliyorsunuz.
 • Plugin sayfasındaki bundle seçenekleri ile toolu farklı amaçlara evirebiliyorsunuz.
 • Tek seferlik ödeme fiyatı (99$) ömür boyu lisanslı (tek pc) kullanabiliyorsunuz.

Scrapebox’ın teknik olarak yapabildiği herşeyi sıralasam bu yazı bitmez. Kendi sitesindeki Addon özelliklerine bir göz atmanızda fayda var.

Kullandığım 8 senede sayısız update aldı, çok kez lisans bilgilerini unuttum/kaybettim her seferinde bir maille işi çözdüler. Yılda en fazla 2-3 kez kullansam da, abuk bir bulk işlem yapmam gerektiğinde “kesin scrapebox’ın bununla ilgili bir addon’u vardır” diye mutlaka göz atarım.

#2 – IIS SEO Toolkit

Windows Server veya IIS‘le biraz uğraşmış olanlar bilecektir. IIS Yöneticisi‘nin ücretsiz indirilip/kurulabilir bir çok eklentisi vardır. SEO Toolkit de bunlardan birtanesi.

ScreamingFrog aracına benzer şekilde kullandığınız pc’nin internet çıkış IP’sını kullanarak websitenizi bot gibi tarıyor ve temel teknik hataları tespit ederek Violations sekmesi altında topluyor.

Artıları;

 • Tamamen ücretsiz
 • Eğer pc ram’iniz yeterliyse yüksek sayıda URL’e sahip her siteyi tamamen tarayabilirsiniz.
 • Lokalde çalışan veya staging ortamındaki websitenizin hatalarını yayına çıkmadan önce tespit edebilirsiniz.
 • Directory, subdirectory veya subdomain bazlı tarama yaptırabiliyorsunuz
 • Her hata için excel dökümü alabiliyorsunuz.

ScreamingFrog’a – yıllık £149 vermek ekonomik olarak size fazla geliyorsa, IIS SEO Toolkit kullanılabilecek en iyi ücretsiz alternatif.

(Not: Windows 10 desteği olmayabilir.)

#3- IntoDNS.com

Hosting işleriyle sık haşır neşir olduğum zamanlardan beri sık kullandığım online websitesi. Aslında bir SEO aracından ziyade DNS kontrol sitesi.

Ne iş yapar? diye sorarsanız;

Websitenizle ilgili DNS sorunlarını en hızlı ve basit şekilde görebilmenizi sağlıyor. Bizim ihtiyacımızı giderdiği kısım aşağıdaki durumlara hızlı yanıt verebilmesi;

 • NS adreslerindeki çakışmalar
 • Host A kaydı sorunu / mevcut sunucu çıkış IP’si
 • MX IP’leri veya çakışma sorunları

Özellikle NS değişikliği yaptıysanız veya SSL kurduysanız DNS’ler oturana kadar durum kontrolünü yapabileceğiniz bir online araç.

(Not: Sorgularınızı “siteadresi.com” şeklinde yapmanız gerekiyor. Subdomain desteği bulunmuyor, subdomain dns kontrolleri için alternatifi şurada.)

#4- Uptime Robot

Aslında artık az bilinenden ziyade SEO’cular için sık kullanılan bir araç oldu Uptime Robot. Fakat bilinen amacı dışında işe yarar bir özelliği daha var..

Var olma amacı hosting uptime takibi; yani hizmet aldığınız hostingin günde kaç kez ve ne kadar süreyle kesinti yaptığını takip edebilmenizi sağlıyor.

Asli amacına ek olarak verdiğiniz URL üzerinden periyodik “keyword” kontrolü yapabilmesi ilgimizi daha çok çeken kısım.

Özellikle yüzlerce kategori, binlerce üründen oluşan bir e-ticaret sitesinin landing page’lerindeki index/noindex durumunu kontrol altında tutmak istiyorsanız oldukça işe yarar bir araçtır.

 • Ücretsiz sürümde 50 alert kurabiliyorsunuz.
 • Min. 5dk süreyle kontrol sağlayabiliyor
 • Kurguladığınız durum oluştuğunda istediğiniz mail adreslerine mail gönderiyor.

Ücretli sürümde 5dk’lık kontrol süresini daha da azaltabiliyorsunuz, ek olarak sms gönderme opsiyonu da var.

#5- Ubbersuggest

Keyword research konusunda ücretsiz bir yardımcı arıyorsanız Ubbersuggest iyi bir opsiyondur. Adwords kampanyaları için kelime araştırması yapan dijitalcilerin de sık kullandığı bir online tool.

Girdiğiniz anahtar kelime ilgili sayısız varyasyonu alfabetik olarak gruplayarak sıralıyor. Fakat aracı efektif kullanabilmek için joker karakter olan yıldız (*) işareti ile kombinasyonlar üretmek gerekiyor.

en * hediye” gibi bir sorgu yaptığınızda;

 • en anlamlı hediyeler
 • en romantik hediyeler
 • en iyi hediyeler

vb. varyasyonlar üretecektir.(Bunu Google search box üzerinde de yapabilirsiniz fakat ubbersuggest kadar fazla sonuç sunmayacaktır). Sonrası ise kolay kısım; txt olarak çıktısını alıp Keyword Planner’dan geçirip hacim sıralaması yapabilirsiniz.

Content is king-queen-kayınço vs.. muhabbetini ağzından düşürmeyenlerin de arada kullanması gereken bir tool.

#6- Wincher

Wincher keyword rank checker aracı. Rutin keyword takibi için kullanabileceğiniz basit ve “ucuz” bir opsiyon.

Authoritylabs gibi araçlara 49$ vermek istemeyenler için 100 KW- 6 euro fiyatıyla gayet makul.

Artıları;

 • Alert desteği olması
 • Bulk KW import imkanı
 • Keyword gruplayabilme (basit düzeyde)
 • Ucuz

Account’ınıza ekleyeceğiniz her domain için ise 3 euro gibi makul bir bedel ödüyorsunuz.

#7- Wordcounter

Benim de sık kullandığım bir araç olan Wordcounter aslen online bir editör. Hızlı bir text hazırlamam gerektiğinde, veya bir texti gözden geçirmem gerektiğinde elimin altında hazır bulunan bir araç.


Özellikleri;

 • Text alanına son yazdığınız içeriği her daim muhafaza etmesi, sayfa kapandı yazı gitti derdi olmaması
 • Karakter sayısı, kelime sayısı, kelime yoğunluğu, ortalama okuma ve telaffuz zamanlarını anlık olarak sağ panelde gösterebilmesi
 • Editör butonlarının özelleştirilebilmesi

Harikalar yaratmıyor belki ama pratik olması ve biraz da editöryel işlerde hızlı ilerleme ihtiyacı sebebiyle sık kullandığım bir araç.

Bonus: Plug-in’ler

#8- Fatrank

Tarayıcıyı yormayan, anlık keyword rank kontrolü sağlayan bir plugin.

Bulunduğunuz sekmedeki domain bazında kontrol sağlıyor ve TR için her zaman nokta atışı yapamasa da yakın değerler listeliyor. Chrome için kendisini şu linkten edinebilirsiniz.

#9- Ayima Redirect

Olmazsa olmaz tarayıcı eklentilerimden birisi de Ayima Redirect eklentisi.

İstek yaptığınız URL nasıl bir yönlendirme yolculuğuna çıkıyor pratik şekilde görebiliyorsunuz.

Yönlenen bir link 301’le mi yönleniyor yoksa farklı status kodlar mı çeviriyor görebiliyorsunuz. Redirect loopları gibi sıkıntılı durumları da hızlı şekilde tespit etmek için oldukça işe yarar bir eklenti.

#10- User-Agent Switcher

Adından da anlaşılacağı üzere tarayıcı botu değiştiricisi.

Chrome ekranındayken IE6 sürümüyle bulunduğun sayfayı kontrol etme ihtiyacı hissedersen 1 tıkla geçiş yapabiliyorsun.

Android ve IOS opsiyonlarıyla websitenizin mobil görünürlüğünü masaüstü tarayıcınızdan hızlı şekilde kontrol edebiliyorsunuz. Gerçi Android KitKat sürümünden sonra güncellenmedi android opsiyonu ama yine de işe yarar. (F12 ile mobil cihaz seçimi yaparak da mobil kontrolü yapabilmektesiniz.)

Buraya kadar listelediklerim dışında vakit buldukça güncelleyeceğim bir yazı olacak bu.

Sorularınız olursa konu altına not düşebilirsiniz, konuşalım, tartışalım..*

Yorum Yap

Yorum